2023.08.16 godz. 23:35 Elbląg, Warmińsko-mazurskie

Pomoc w napisaniu wniosku o zmianę nazwiska obecnie noszonego i nazwiska używanego od dawna.

Wyjaśnienie sytuacji

Witam Serdecznie. Proszę o poradę prawną w zakresie zmiany mojego biologicznego nazwiska na nazwisko, którym posługuję się już nieoficjalnie od 14 lat. Nazwisko chciałbym zmienić z przyczyn zerwania więzi z biologicznym ojcem, który jest alkoholikiem i już 30 lat temu za priorytet stawiał swoje sprawy prywatne zamiast poświęcić się mi, zaniedbywał rodzinę i terroryzował swoją agrresją w stanie upojenia alkoholowego. Przez jego alkoholizm i zachowania nabawiłem się Stresu Pourazowego (PTSD), czynnie leczę się z tego powodu psychiatrycznie od 2006 roku (nerwica, lęki i wstyd przed społeczeństwem). W chwili obecnej nie mam jakiegokolwiek kontaktu z ojcem od ponad 4 lat. Chciałbym, aby nazwisko zostało zmienione na takie, którym obecnie posluguję w listownej korespondencji, w aplikacjach biletów komunikacyjnych jak i usług przewozu osób, wszystkie konta internetowe jak i social media mam założone na moje nieoficjalnie nazwisko. Przy zmianie nazwiska chciałbym się powołać na 2 podpunkty przepisów, które mówią o ważnych przesłankach (odcięcie się od biologicznego ojca z powodu wstydu jaki przynosi mi obecne ) oraz zmianę na nazwisko używane już od wielu lat nieoficjalnie. Dodatkowo chciałbym poprzeć mój wniosek wyrokiem sądu (sygn. akt II SA/Go 941/15), gdzie identyczna sprawa (ojciec alkoholik, wstyd w społeczeństwie z powodu nazwiska noszonego) miała miejsce i rozstrzygnięcie na korzyść wnioskodawcy zostało prawnie uznane. Potrzebuję jedynie pomocy prawnej w stosownym napisaniu wniosku z uwzględnieniem wielu okoliczności, które motywują mnie do takiego kroku. Liczę na odpowiedź z Państwa strony. Pozdrawiam Jakub

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Karolina Domagała

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Sie 2023 13:18

Jeżeli odpowiada Panu współpraca w formie zdalnej, zapraszam do kontaktu (jestem z Krakowa). Z poważaniem adw. Karolina Domagała tel. 667-962-671 email: karolina.domagala@adwokatura.krakow.pl