2021.09.04 godz. 10:51 Toruń, Kujawsko-pomorskie

Pomoc w sprawie sprzedaży nieruchomości, która nie doszła do skutku

Wyjaśnienie sytuacji

Przez whatsapp odezwał się do mnie klient w sprawie zakupu mojej działki cała konwersacja odbywała się na whatsapp, podałam wszystkie szczegóły, nr dzialki, decyzje o warunkach zabudowy klient stwierdził ze rodzice trafia na dziale i pojadą obejrzeć po oględzinach napisał ze chce kupić działkę ustaliliśmy cenę termin notariusza, oraz poprosiłam o wpłatę zadatku w kwocie 3000, wpłata była na konto jednak zamiast zadatek wpisał na przelewie zaliczka na zakup dziaki. Transakcja nie doszła do skutku z jego winy i żąda zwrotu pieniędzy czy wpłatę należy traktować jaki zadatek czy zaliczkę ?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Arkadiusz Stelmach

Szczecin, Zachodniopomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Wrz 2021 16:22

Wszystko zależy od szczegółowej treści tych wiadomości. Z tego co Pan pisze można uznać, że doszło do zawarcia przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości. Gdy do zawarcia umowy przyrzeczonej nie doszło z winy drugiej strony może Pan od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować. W sytuacji, gdy nie zamierza Pan zwracać pieniędzy, proszę pamiętać o odstąpieniu od umowy.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)