2023.09.24 godz. 01:17 Biłgoraj, Lubelskie

Pomówienie oraz wyrządzenie krzywdy psychicznej

Wyjaśnienie sytuacji

Zostałem pomówiony o gwałt i jestem ciekawy ile mogę wyciągnąć jeśli pozwałbym dziewczynę o wyrządzenie krzywdy psychicznej oraz o pomówienie jak to wygląda i na ile mogę ją pozwać jeśli zostałem oczyszczony z zarzutów i mam nie zbite dowody na pomówienie

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Wrz 2023 09:07

W przypadku fałszywego oskarżenia (należy wykazać taki zamiar i świadomość zgłaszającego popełnienie czynu) może dojść do naruszenia dóbr osobistych oskarżanego. Tym samym w pierwszej kolejności osoba zgłaszająca nieprawdziwe zawiadomienie musi zostać uznana winną popełnienia przestępstwa (fałszywe oskarżenie to przestępstwo). Dopiero wówczas możliwe jest dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia od tej konkretnej osoby (czym innym jest odszkodowanie za bezpodstawne aresztowanie). Zapraszam do kontaktu w tej sprawie: slawomir.suski@adwokatura.pl