2020.06.03 godz. 14:19 Wałbrzych, Dolnośląskie

Porada prawna dotycząca spłaty zadłużenia u komorników

Wyjaśnienie sytuacji

Piszę w sprawie porady prawnej oraz jakie są w niżej opisanej sytuacji możliwości. Moja Teściowa posiada dług na 150 tys zł, ponieważ zaciągała pożyczki w parabankach i bankach, od 10 lat dług ten przejął komornik, teściowa pracuje więc regularnie komornik zabiera z jej pensji odpowiednią kwotę. I w dniu wczorajszym zadzwoniła do swojego komornika z zapytaniem czy w związku z tym, iż odbierze w tym miesiącu odprawę to również komornik zabierze jej jakąś część odprawy, otrzymała informację, że owszem i jest to najprawdopodobniej 50%. Po czym zapytała się ile już przez te 10 lat spłaciła zadłużenia a ile jej jeszcze zostało. Komornik odpowiedział: spłaciła juz Pani 150 tyś zostało jeszcze 450 tyś Z tego co wiem to jest jakaś luka w prawie i proceder dotyczący tego, że komornik rozpoczyna prace nad daną sprawą pobiera za to wynagrodzenie a po jakimś czasie oddaje sprawę kolejnemu komornikowi i tak w kółko. Proszę w takim razie o pomoc co można z tym faktem zrobić i jak przygotować się do walki z taką sytuacją. Moja teściowa to osoba po 60 roku życia z stopniem niepełnosprawności, leczy się psychiatrycznie po udarze itp. Również proszę o informację jak ustrzec się w razie jej śmierci od dziedziczenia długu przez mojego męża, mnie i ewentualnie przyszłych dzieci.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Ewelina Wolny

Środa Śląska, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Cze 2020 14:39

Dzień dobry, w razie śmierci teściowej najrozsądniejsze będzie jeśli mąż odrzuci spadek a następnie spadek odrzucą Państwa dzieci. Mąż musi zrobić to w terminie 6 mies. od momentu dowiedzenia się o śmierci matki. Od momentu odrzucenia spadku przez niego biegnie kolejny termin 6 mies. na odrzucenie spadku przez dzieci. Pani nie należy do kręgu spadkobierców po teściowej. Jeśli chodzi o wysokość zadłużenia proszę skontaktować się z komornikiem, żeby wyjaśnił dokładnie skąd wynika taka kwota zadłużenia i co się na nią składa. Pozdrawiam serdecznie.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)