2024.06.20 godz. 12:25 Radom, Mazowieckie

Jak przekazać mieszkanie.

Wyjaśnienie sytuacji

Posiadam mieszkanie przekazane w formie darowizny (20 lat temu rzez rodziców). Obecnie po ich śmierci powstał temat zachowku dla mojego rodzeństwa (2 siostry). Sam utrzymuję się z zasiłku stałego. W jaki sposób przekazać mieszkanie jednej z sióstr w zamian za pomoc w utrzymaniu ale tak żeby nie stracić prawa do zasiłku stałego oraz bez konieczności wypłaty zachowku wobec drugiej siostry?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Cze 2024 15:13

Z jedną siostrą można podpisać umowę dożywocia, której przedmiotem będzie mieszkanie. Niestety nie uniknie się raczej płacenia zachowku dla drugiej z sióstr. Chyba, że rodzice posiadali inny majątek, który został odziedziczony przez siostry. Wtedy zachowek może być odpowiednio zmniejszony. Z wyrazami szacunku