2021.09.09 godz. 18:53 Żary, Lubuskie

Spadek

Wyjaśnienie sytuacji

Posiadłość należała do małżonków ,jeden żona zmarła . Moje pytanie jak jest z dziedziczeniem spadku . W małżeństwie była dwójka dzieci. I teraz czy cały majątek należy do właściciela który żyje czy również dziedziczą dzieci

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Wrz 2021 08:46

Jeżeli zmarły nie pozostawił testamentu z ustawy dziedziczą po nim małżonek i dzieci. tutaj każdy po 1/3 spadku po zmarłym. Jeżeli ta nieruchomość to jedyny majątek po zmarłej to 1/2 czyli połowa z wspólności majątkowej (jeśli nie było umowy majątkowej małżeńskiej, albo nieruchomość jednak nie należała do majątku osobistego) x 1x3 udział - 1/6 własności nieruchomości. Jednak konieczne jest przeprowadzenie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku w sądzie lub akt poświadczenia dziedziczenia przed notariuszem.