2020.02.25 godz. 10:31 Świdwin, Zachodniopomorskie

immunitet dyplomatyczny ?

Wyjaśnienie sytuacji

Postawione zostały mi zarzuty karno-skarbowe za które można dostać karę pozbawienia wolności do lat 3. Niedługo sprawa może trafić na wokandę. Od niedawna jestem w posiadaniu paszportu dyplomatycznego innego kraju. Czy w związku z tym nie podlegam orzecznictwu sądów karnych , pomimo tego , że jestem również obywatelem polskim , opierając się na art 578 kpk , Czy coś mi jednak grozi ? Gdyż czyny miały miejsce w okresie kiedy nie posiadałem tegoż paszportu. W tym konkretnym wypadku zastanawia mnie jak się ma treść art,578 kpk do treści art.579 kpk

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Lut 2020 19:20

Dzień dobry, niestety, ale proszę spojrzeć na treść art. 584 k.p.k. - 'Przepisów art. 578-583 nie stosuje się do osób w nich wymienionych, w zakresie czynności niepełnionych podczas i w związku z wykonywaniem ich funkcji urzędowych, jeżeli są obywatelami polskimi lub mają w Rzeczypospolitej Polskiej stałe miejsce zamieszkania.' Niezależnie już od daty czynu immunitet w przedstawionej sytuacji nie będzie stanowił podstawy do obrony w sprawie. A co do art. 579 k.p.k. to ma on po prostu węższy zakres stosowania w porównaniu do art. 578 k.p.k. Pozdrawiam, adw. Michał Filec