2020.01.03 godz. 13:20 Ostrowiec Świętokrzyski, Świętokrzyskie

Postępowanie o zasiedzenie a zasady zawarte w art 316 kpc. Czy w poniżej opisanej sytuacji drugi sąsiad ma prawo do zasiedzenia pomimo nie użytkowania od 2013?

Wyjaśnienie sytuacji

Od 2004 jestem pełnomocnikiem do zajmowania się działką a od 2010 jej właścicielem. Od 2004 do dziś zajmuję się nią i ją użytkuję. Koszę, sprzątam... a w 2006, 2009 i 2010 zlecałem wyznaczanie jej granic-obaj sąsiedzi byli powiadomieni i nikt nie protestował. Od 2013 prawowity spadkobierca sąsiadującej ze mną działki orze część swojej i bezprawnie część mojej działki. A w 2014 inny z sąsiadów wystąpił o zasiedzenie tego co zaorał ten pierwszy twierdząc, iż od 1982r. użytkował te części rolniczo a od lat 90" czasem tamtędy dojeżdżał do swojej działki. Ale sporadycznie-nigdy się nie spotkaliśmy.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Sty 2020 11:39

A jak Pan chce ten 316 kpc stosować? Ujawniły się jakieś nowe okoliczności po zamknięciu rozprawy? Jeśli ten sąsiad, który chce zasiedzieć, wykazał, że ją użytkuje już od 1982, to 30 lat mija w 2012, więc to co było później już nie ma znaczenia, zasiedzenie nastąpiło w 2012. W tym postępowaniu należało bronić się poprzez wykazanie, że w ty okresie od 1982 do 2012 nie posiadał samoistnie tej działki przez cały czas. Ewentualnie jeśli korzystanie polegało na przejeżdżaniu, można by próbować twierdzić, że jeśli nawet zasiedział, to tylko służebność przejazdu.