2020.09.22 godz. 11:48 Katowice, Śląskie

Postępowanie spadkowe po śmierci jednego z rodziców

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, czy istnieje obowiązek przeprowadzenia postępowania spadkowego po śmierci jednego z rodziców? Czy można to zrobić dopiero po śmierci obu? 3 lata temu zmarł mój tata. Nie było testamentu ani tata nie miał długów. Chodzi mi konkretnie o dziedziczenie mieszkania własnościowego, spadkobiercy to córka i żona zmarłego. Nie ma żadnego sporu o majątek ani chęci sprzedania nieruchomości. Czy musimy z mamą formalnie uregulować to dziedziczenie, czy mogę to zrobić ja (córka) dopiero po śmierci mamy? Czy jest jakiś termin na wykonanie takiego postępowania?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Wrz 2020 13:25

Nie ma terminu ani obowiązku przeprowadzania takiego postępowania, ale jeśli się chce uporządkować stan prawny nieruchomości, w tym również od strony podatkowej, to chyba jednak warto to stwierdzenie nabycia spadku zrobić, u notariusza albo w sądzie. Następnie złożyć odpowiednie zeznania w urzędzie skarbowym, by nie płacić podatku od spadku. A i gdyby, jednak Panie chciały np. dokonać działu spadku w ten sposób, by mieszkanie przypadło jednej osobie, to do tego stwierdzenie nabycia spadku jest potrzebne.