2021.06.02 godz. 21:45 Chodzież, Wielkopolskie

Poświadczenie dziedziczenia konieczność?

Wyjaśnienie sytuacji

Jedynaczka odziedziczyła ustawowo pi zmarłym ojcu 1/4 mieszkania. Drugi rodzic żyje. Czy jest konieczność przeprowadzenia poświadczenia dziedziczenia sadowo lub notarialnie aby uzyskać potwierdzenie nabycia spadku i złożenia stosownego wniosku do US w celu uniknięcia skutków podatkowych. Dodam że nie planujemy sprzedaży mieszkania a działania mają na celu tylko zwolnienie z podatku

Odpowiedzi prawników:

Magister prawa

Patrycja Murawska

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Cze 2021 16:58

Tak. Kwestie formalno-prawne należy uregulować od razu, żeby nie przepadły terminy. Konieczność poświadczenia dziedziczenia sądowo lub notarialnie jest bezsprzeczne celem wejścia w status prawny właściciela mieszkania. Do tego dochodzi podatek należny do zapłacenia bądź też w zależności do jakiej grupy podatkowej zalicza się właściciel danej nieruchomości i tytuł należy podjąć stosowne kroki aby uniknąć opłat dodatkowych za zwłokę oraz problemów egzekucyjnych.

Zmodyfikowano dnia: 04 Cze 2021 17:00
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)