2024.09.25 godz. 10:15 Wrocław, Dolnośląskie

Potrącenie kary za niestawienie się do pracy z powodu siły wyższej

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, w tym miesiącu w kwietniu miałem sytuację w której odwołano mi lot powrotny z Brazylii do Europy,przez co moja podróz wydłużyła się z 16h do 4 dni,przez zaistniała sytuacje nie byłem w stanie stawić się na spektakle w Polsce,przez co mój pracodawca postanowił potrącić sobie kare za niestawiennictwo,mimo że spektakle się się odbyły i nic nie zostało odwołane,wyliczył sobie strat na 7,5 tysiąca potrącił 4.Według mnie postąpił bezprawnie ponieważ moja nieobecność była spowodowana działaniem siły wyższej.Jak mogę zareagować w tej sytuacji?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Wrz 2024 11:36

Dzień dobry, należałoby zweryfikować jak skonstruowana jest umowa i jeśli nie było podstaw do potrącenia, ani szkody pracodawcy, to wówczas należy wezwać pracodawcę do zapłaty tejże kwoty, a ewentualnie docelowo złożyć w tym przedmiocie pozew do Sądu. Pozdrawiam, adw. Michał Filec