2023.08.14 godz. 12:15 Nowy Ostrów, Podlaskie

Potrącenie wypłaty na rzecz wierzycieli

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Chcę zatrudnić się na umowę o pracę mając długi. Niestety popełniłem błąd biorąc pożyczki, których od roku nie jestem w stanie spłacać. Miałem też jednoosobową działalność gospodarczą i, niestety, jest też zadłużenie dla ZUS-u. Mam wciąż działające konto firmowe i pieniądze, które tam trafiają są mi zabierane (na razie była to kwota w wysokości 70 złotych) najprawdopodobniej na spłatę składek. Chciałem zapytać co mogę zrobić w tej sytuacji? Jaka wysokość zarobionej kwoty po tym, jak zostanę zatrudniony na umowie o pracę zostanie potrącona? Dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Sie 2023 16:46

kwotą wolną od potrąceń jest kwota w wysokości: minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jednakże jak wypłata wpłynie na konto to bank będzie musiał przekazać ją w całości - jako środki na rachunku pieniężnym. W takiej sytuacji radziłabym skontaktować się z komornikiem i przedstawiła mu sytuację.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)