2022.02.17 godz. 19:55 Strzelin, Dolnośląskie

Potwierdzenie prezentacji, procent od kupna mieszkania

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Mam problem z agencja nieruchomości. Sprawa wygląda tak że agent firmy renomahome pokazywał nam mieszkanie które chcemy kupić. Przed wejściem do mieszkania wypisał kartkę o potwierdzeniu prezentacji mieszkania. My te mieszkanie kupujemy agencja chce od nas 3% od ceny mieszkania. Według nas to powinna płacić osoba która zleca im sprzedaż mieszkania. Co w tej sytuacji mamy robić?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Lut 2022 21:52

Dzień dobry, istotne jest co faktycznie Państwo podpisaliście. Jeżeli była to umowa pośrednictwa kupna nieruchomości, to niestety przy zakupie może się uaktualnić obowiązek zapłaty. Jeżeli bardzo Państwu zależy na tym mieszkaniu, to można próbować jeszcze powoływać się na wadę oświadczenia woli, tj. błąd. Osobiście uważam, że taka praktyka pośredników powinna zostać ukrócona, jednak orzecznictwo działa niestety w większości na korzyść pośredników przy zawarciu takiej umowy pośrednictwa przez kupujących i dlatego uczulam żeby odmawiać podpisywania takich umów. Pozdrawiam, adw. Michał Filec
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 50% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)