2022.01.17 godz. 20:58 Słubice, Lubuskie

Pozbawienie praw do dziecka alimenty na nie i obniżenie ich

Wyjaśnienie sytuacji

Mam pozbawione prawa do dziecka place 600 zł alimentów nie stać mnie na to aby tyle placic. Zarabiam 2700 zł a samych rachunków mam 2500 zł i do tego muszę płacić 600 zł alimentów. Moje pytanie brzmi czy mogę starać się o obniżenie alimentów na dziecko jakie pismo napisać aby obniżyć alimenty i czy to wogole jest realne żeby je obniżyć i czy przy pozbawionych praw do niego jestem dalej zobowiązany do płacenia ich?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Sty 2022 12:45

Dzień dobry, pozbawienie władzy rodzicielskiej nie wpływa w żaden sposób na obowiązek alimentacyjny. Może Pan natomiast starać się o obniżenie alimentów poprzez złożenie pozwu. Będzie Pan musiał wówczas udowadniać zmianę w zakresie zmniejszenia potrzeb małoletniego lub Pana zmniejszone możliwości zarobkowe i majątkowe tak jak Pan opisuje. Im większa zmiana w tym zakresie od ostatniego orzeczenia tym większa szansa na obniżenie obowiązku alimentacyjnego. Jest to jednak trudne, zdarza się np. po niezawinionej utracie pracy i zmianie na mniej płatną. Pozdrawiam, adw. Michał Filec