2021.05.10 godz. 10:49 Złotoryja, Dolnośląskie

Pozbycie się opiekuna prawnego z mieszkania.

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, Jestem właścicielem mieszkania po Swoich Dziadkach. Dziadek niestety zmarł, ale Babcia nadal żyje, jest ubezwłasnowolniona psychicznie, potrafi funkcjonować sama, lecz mieszkanie jest już finalnie moje. Ma ona prawnego opiekuna, którego chciałbym się stamtąd pozbyć, mieszka on z Babcią ale nie ma tam meldunku, jest jedynie prawnym opiekunem. Czy jest jakieś przeciwwskazanie prawne mówiące, że nie mogę zmusić go do wyprowadzenia się stamtąd?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Maj 2021 14:45

Dzień dobry, jeżeli opiekun jest osobą, która nie ma żadnego tytułu prawnego do mieszkania (np. umowa najmu lub użyczenia) i wprowadziła się samowolnie, to można złożyć pozew o eksmisję. Ewentualnymi przeszkodami w eksmisji mogą być obrona opiekuna, że ma taką umowę lub uznanie przez Sąd, że eksmisja byłaby niezgodna z zasadami współżycia społecznego zgodnie z art. 5 k.c., jednak to musiałyby być naprawdę wyjątkowe okoliczności. Dodatkowym roszczeniem jakie jeszcze można w tym kontekście rozważać jest odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokalu. Pozdrawiam, adw. Michał Filec