2021.08.03 godz. 11:46 Wrocław, Dolnośląskie

Pozew o separację zgodną w czasie ciąży, kiedy nadal jest wspólne miejsce zamieszkania.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Chciałabym złożyć pozew o separację zgodną, jednak mąż jest przeciwny rozwodowi lub separacji. Czy bez jego zgody jest to możliwe? Obecnie jestem w 8 mies. Ciąży poza tym w czasie trwania małżeństwa pojawiło się na świecie jedno dziecko. Nadal mieszkamy w jednym mieszkaniu, więc nie nastąpiła rozdzielność gospodarcza, jednak nie występuje między nami więź fizyczna ani psychiczna. Rozumiem że mój obecny stan może sugerować tylko chwilowy kryzys lub "burze hormonów" co nie jest prawdą, bo problemy są długo, czy przy takim stanie rzeczy jest możliwość napisania rzetelnego pozwu?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Sie 2021 17:23

Dzień dobry, na pewno w takiej sytuacji nie ma mowy o zgodnej separacji, ale pozew można jak najbardziej złożyć. Sprawa byłaby podobna do rozwodowej. Co do kwestii wspólnego zamieszkiwania - często jest tak, że strony nie mają możliwości żeby mieszkać odrębnie, więc jeśli Państwo tylko ze sobą mieszkacie, ale nie prowadzicie już wspólnie gospodarstwa domowego, to aktualnie taka sytuacja nie powinna stanowić przeszkody w orzeczeniu separacji lub rozwodu. Pozdrawiam, adw. Michał Filec
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)