2023.08.04 godz. 06:19 Gdańsk, Pomorskie

Pożyczka osobie prywatnej, bez pisemnej umowy

Wyjaśnienie sytuacji

Były partner pożyczył ode mnie pieniądze, nie jestesmy juz razem, część długu spłacał do pewnego momentu i przestal, nie reaguje na wiadomości, nie spisaliśmy umowy. Moje pytanie jest następujące, czy na podstawie rozmów online z których jasno wynika ze potwierdza pożyczenie pieniędzy i zobowiązanie sie do spłaty, można jakos wyegzekwować spłatę pożyczki?

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Anna Sutowicz

Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Gru 2023 14:39

Dzień dobry, tak, rozmowy online, z których jasno wynika potwierdzenie pożyczenia pieniędzy i zobowiązanie do spłaty jak najbardziej mogą być dowodem w sprawie. Przed złożeniem pozwu o zapłatę proszę wezwać listem poleconym byłego partnera do zapłaty a następnie po bezskutecznym upływie terminu wskazanego w wezwaniu - złożyć w sądzie pozew o zapłatę (dołączając do niego kserokopię wezwania wraz z potwierdzeniem nadania). Dobrze jest również zabezpieczyć te rozmowy (pobrać, zapisać, zrobić screeny) tak by ich były partner nie usunął.
Tak Nie

Radca prawny

Katarzyna Papiorek

Tarnowskie Góry, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Sie 2023 10:01

tak, jest na to duża szansa.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)