2023.11.03 godz. 13:06 Gąbino, Pomorskie

Pożyczka pieniędzy dla osoby prywatnej.

Wyjaśnienie sytuacji

Czy jest możliwość prawnego żądania zwrotu pożyczonych pieniędzy osobom prywatnym? W połowie sezonu letniego 2023 pożyczyłem 350 zł mojemu już dawnemu znajomemu. Jakiś czas po otrzymaniu pieniędzy zakończył kontakt, a od tamtego czasu próbuję odzyskać dług. Posiadam dowody w postaci rozmów świadczących o pożyczeniu pieniędzy i potwierdzeniu przelewu w aplikacji banku. Dłużnik specjalnie ciągle odracza spłatę by zrobić mi na złość, a ja nie mogę doprosić się swoich pieniędzy.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Lis 2023 14:07

Oczywiście. Jeśli określony był termin zwrotu pożyczki, należy wezwać pisemnie do zapłaty, a w razie bezskuteczności wezwania, złożyć pozew o zapłatę. Jeśli umowa nie określała terminu zwrotu pożyczonej kwoty, należy wypowiedzieć umowę pożyczki i wezwać do zwrotu w terrminie 6 tygodni. Po upływue tego terminu - pozew o zapłatę