2024.06.30 godz. 22:07 Pawłowice, Śląskie

Pożyczka pieniędzy znajomemu, a obowiązek zgłoszenia do urzędu skarbowego.

Wyjaśnienie sytuacji

Kolega prosi mnie o wsparcie w formie pożyczki pieniężnej w wysokości 3000zł (nagła sytuacja) - zwrot za około 3 miesiące. Pożyczka bez żadnych dodatkowych odsetek - zwróci tyle ile weźmie. Pieniądze mam zamiar przelać z konta na konto. Czy muszę jakoś zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego, bądź innej instytucji, wypełnić jakiś PIT, bądź cokolwiek innego wysłać. Oraz jak zatytułować tego typu przelew, żeby Bank, czy urząd skarbowy nie miał problemu z identyfikacją tej pożyczki. Dziękuję za pomoc/odpowiedź. Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 01 Lip 2024 11:00

Kolega musi ten fakt zgłosić do urzędu skarbowego na formularzu PCC-3 i zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Pożyczkodawca nie musi tego nigdzie zgłaszać. W tytule przelewu można podać "pożyczka" albo "pożyczka nieoprocentowana". Z wyrazami szacunku