2021.08.24 godz. 09:37 Zgorzelec, Dolnośląskie

Pożyczka pieniędzy

Wyjaśnienie sytuacji

Pożyczyłam pieniądze dla byłego chłopka. Spisaliśmy umowę na papierze. Teraz kiedy się rozstaliśmy on mi grozi że mi nie odda ani grosza. Do tego wszystkiego jestem jeszcze z nim w ciąży. Chciałabym odzyskać pieniądze bo kwota nie jest mała. Są to oszczędności które zbierałam przez kilka lat. Chcę się uwolnić od niego. Co dalej, gdzie mogę się udać z tą forma spisania umowy? . Czy to trzeba przypieczętować jakoś urzędowo żeby wiarygodne? Proszę o pomoc

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Sie 2021 13:59

W pierwszej kolejności zalecam wezwać chłopaka listem poleconym do dobrowolnej spłaty zadłużenia w określonym terminie. Po upływie tego terminu powinna Pani złożyć stosowny pozew w sądzie. Może Pani również złożyć zawiadomienie na policję o podejrzenie popełnienia przestępstwa oszustwa z art 286 k.k. konieczne będzie jednak wykazanie, że Pani były partner działał z zamiarem nie oddania Pani pożyczonych pieniędzy. Ponadto jeżeli jest Pani w ciąży może Pani domagać się od partnera pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem oraz trzymiesięcznego utrzymania w okresie porodu.
Tak Nie

Adwokat

Milena Bernacka-Stachniałek

Iława, Warmińsko-mazurskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Sie 2021 10:28

W przypadku braku dobrowolnej spłaty zadłużenia pozostaje tylko założenie sprawy sądowej. W tych okolicznościach można wnieść o wydanie nakazu zapłaty przez Sąd, czyli sprawa odbyła niejawnie, a w sytuacji gdy były chłopak wniósł by sprzeciw, Sąd wyznaczy dopiero rozprawę.