2020.01.29 godz. 22:16 Słupsk, Pomorskie

brak zapłaty za wykonaną prace

Wyjaśnienie sytuacji

Pracodawca dnia 1.12.2019wręczył nam wypowiedzenia z art36par1. Do tej pory nie otrzymałem wynagrodzenia za listopad i grudzień2019r jednocześnie jestem głęboko przekonany że za styczń 2020 również go nie otrzymam(nie ma żadnych rozmów , że mogło by być). Co zrobić aby otrzymać zaległości wraz z należną dwumiesięczną odprawą.Jednocześnie w sądzie nie ma wniosku o upadłość Sp. zo.o w kórej pracuję.Czy pracownicy mogą zgłosić upadłość?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Maciej Spychała

Piekary Śląskie, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Sty 2020 22:47

W zasadzie pracownik w tej sytuacji ma 3 możliwości tzn. może: zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy, złożyć pozew do Sądu Pracy bądź rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. W opisanym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie skontaktować się z najbliższym oddziałem Państwowej Inspekcji Pracy przedstawiając całą sytuację. Inspektor pracy przeprowadzi odpowiednie postępowanie, a gdy zajdzie konieczność może również wystąpić jako pełnomocnik do sądu pracy.