2020.09.09 godz. 09:41 Gdynia, Pomorskie

Pracodawca nakazuje mi instalację na prywatnym telefonie programu do śledzenia przemieszczania się w budynku w którym pracuję .Czy to jest zgodne z prawem?

Wyjaśnienie sytuacji

Pracodawca żąda ode mnie zainstalowania na prywatnym telefonie aplikacji do śledzenia mojego przemieszczania się podczas pracy kiedy jestem obecna w budynku Uczelni. Twierdzi że to w ramach warunków bezpieczeństwa związanych z COVID. Osoby które jej nie zainstalują nie wejdą do budynku. Proszę o informację czy pracodawca może wyjść z takim nakazem, czy też powinien mi zapewnić do tego celu telefon służbowy, a jeśli tego nie zrobi to czy mam prawo odmówić? Jeśli tak proszę o podanie podstawy prawnej tak abym mogła podać ją pracodawcy celem poinformowania go iż jego działania są bezprawne.

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Adam Kłoszewski

Kąty, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Wrz 2020 11:22

Proszę Pani, art, 31 ust. 3 Konstytucji RP. Wolność człowieka można ograniczyć tylko w ustawie. W ramach stosunku pracy zobowiązana jest Pani do osobistego wykonywania prawy określonego rodzaju w określonym w umowie miejscu i czasie pod kierownictwem pracodawcy lub osoby przez niego wyznaczonej, w zamian za wynagrodzenie. Zadnych aplikacji nie musi Pani instalować w swoim telefonie. Jeżeli pracodawca tego od Pani wymaga, to niech on wskaże Pani przepis uprawniający go do takich działań. Art. 6 k.c. Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)