Treść zapytania

2019.09.30 godz. 09:09 Słupsk, Pomorskie

Parabank, dyspozycja dl pracodawcy

Wyjaśnienie sytuacji

Pracodawca otrzymał wezwanie z parabanku o nakazie przekazywania części wynagrodzenia pracownika tytułem spłaty pożyczki, którą pracownik zaciągnął. Pracownik podpisał wcześniej dyspozycję dla pracodawcy na podstawie art. 91 KP. Moje pytanie czy pracodawca ma obowiązek owe potrącenia robić?

Odpowiedzi prawników:


Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

(37 opinii)

Odpowiedział(a) dnia: 30 Wrz 2019 14:18

Jeśli należność pracownika wobec parabanku nie jest stwierdzona tytułem wykonawczym (art. 87 § 1 pkt 2 kodeksu pracy), to nie ma podstaw do realizacji potrącenia. Jeśli zaś parabank legitymuje się tytułem wykonawczym, wtedy jego należność jest zaspokajana w pierwszej kolejności w stosunku do potrąceń dokonywanych na wniosek pracownika na podstawie art. 91 kodeksu pracy. W przypadku zbiegu potrąceń ustawowych (z art. 87) z dobrowolnymi (art. 91) potrącenia dobrowolne dokonywane są bowiem w ostatniej kolejności. W razie dalszych pytań, proszę o kontakt.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)
Tak Nie

Chcę dodać odpowiedź!

  • Jeśli jesteś prawnikiem Zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
  • Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.

Dodaj odpowiedź