2019.12.09 godz. 23:32 Strzegom, Dolnośląskie

Czy mogę wnosić usunięcie nagany

Wyjaśnienie sytuacji

Pracodawca ukarał mnie naganą. Pismo zostałomi wręczone przez pracownika kadr bez obecności przełożonego co za tym idzie nie miałam możliwości wytłumaczenia się w żaden sposób. Uważam że pracodawca nie miał podstaw by mnie ukarać co zamierzam wyjaśnić w odwołaniu. Czy to że pracodawca nie był obecny i nie dał mi możliwości wyjaśnianiasytuacji jest podstawą do uchylenia kary?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Joanna Świderska

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Gru 2019 21:05

Dzień dobry, zgodnie z art. 109 § 2 Kodeksu pracy kara porządkowa może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika. Jeśli rzeczywiście przed nałożeniem kary pracodawca nie umożliwił pracownikowi wypowiedzenia się w tym zakresie, jest to podstawa do wniesienia sprzeciwu.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)