2021.06.24 godz. 22:20 Bytom, Śląskie

Polecenie służbowe

Wyjaśnienie sytuacji

Pracodawca wydał polecenie służbowe o zostaniu na nadgodziny 5 minut przed zakończeniem zmiany, czy miałam prawo odmówić w związku z innymi planami prywatnymi?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Rozwadowska-Kucka

Starogard Gdański, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Cze 2021 18:09

Kwestia ocenna - czy odmowa ma uzasadniony, czy nieuzasadniony charakter. Pracodawca może nałożyć karę porządkową, a nawet wypowiedzieć umowę, ale pracownik może się bronić, że odmowa miała charakter usprawiedliwiony. Sprawę rozstrzygnie Sąd, stąd warto postarać się o dowody.