2020.01.09 godz. 19:51 Wrocław-Śródmieście, Dolnośląskie

Pracownicy palący papierosy a istniejące w zakładzie pracy zakazy palenia, brak wyznaczonych przez pracodawcę miejsc dla palaczy.

Wyjaśnienie sytuacji

Jak mogą zadziałać prawnie pracownicy palący papierosy, gdy w zakładzie pracy obowiązuje całkowity zakaz palenia by częściowo uchylić zakaz palenia poprzez wyznaczenie miejsca czy miejsc do palenia. Czy pracodawca ma obowiązek stworzyć palącym papierosy pracownikom miejsce do palenia ? Czy pracownicy mają prawo wnioskować u pracodawcy o stworzenie wyznaczonego miejsca do palenia i czy pracodawca ma prawo odmówić?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Maciej Spychała

Piekary Śląskie, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Sty 2020 22:51

Zgodnie art. 5 ust. pkt 4 ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz.U.209.2182) zabrania się palenia wyrobów tytoniowych, w tym palenia nowatorskich wyrobów tytoniowych i palenia papierosów elektronicznych w pomieszczeniach zakładów pracy. Z kolei art. 5a ust. 3 pkt 5 wskazuje, że właściciel lub zarządzający może wyznaczyć palarnię w pomieszczeniach zakładów pracy. Jest to zatem uprawnienie a nie obowiązek właściciela w tym przypadku pracodawcy.