2023.11.04 godz. 07:14 Warszawa, Mazowieckie

Czy zachowanie firmy jest w legalne?

Wyjaśnienie sytuacji

Pracuje w firmie na umowie zlecenie od 4 lat, a przez ostatni rok chodzilam na studia wiec mialam status studenta. Kiedy oznajmilam, że skonczylam studia, zaproponowano mi zmiane stawki brutto o 30% tłumacząc że utrata statusu studenta wiąże się ze zgłoszeniem do ZUS i wyższymi kosztami pracodawcy oraz pobieraniem składek ZUS. Stanełam na swoim, tlumaczac że 4 lata temu zatrudniajac mnie nie bylam studentka i zaproponowano mi x stawke brutto, wiec czemu nagle by sie miala zmniejszyc.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Robert Różycki

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Sty 2024 11:09

Dzień dobry, ustalenie stawki wynagrodzenia to kwestia indywidualna pomiędzy pracodawcą oraz pracownikiem, pod warunkiem, że jest zgodne z przepisami (np. zachowane są przepisy o pensji minimalnej). Przy zmianie statusu pracownika, np. z bycia studentem na bycie absolwentem, a także przekroczenie 26 roku życia, koszty pracodawcy nagl ulegają wzrostowi. W takim przypadku taka sama kwota brutto dla pracownika w trakcie studiów (poniżej 26 roku życia), może się równać innej stawce "na rękę" dla osoby po studiach (powyżej 26 roku życia). Pozdrawiam,