2020.04.22 godz. 17:24 Kraków, Małopolskie

Czy pracodawca może...

Wyjaśnienie sytuacji

Pracuję w hotelu jako recepcjonistka. W związku z obecną sytuacją w kraju hotel został zamknięty. Czy pracodawca może wysłać mnie na urlop bezpłatny do momentu otwarcia hotelu? Czy należy mi się jakieś wynagrodzenie pomimo tego, że nie pracuję ale jestem gotowa do pracy? Czy pracodawca może nie wypłacić wynagrodzenia, tłumacząc, że jest w ciężkiej sytuacji lub wypłacić tylko część? Szefowa naciska żeby wykorzystać wszystkie dni urlopowe jakie mam a później urlop bezpłatny. Powinnam się na to godzić?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Wołczkiewicz

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 12 Maj 2020 18:38

Nie musi Pani godzić się na wykorzystanie bieżącego urlopu ani tym bardziej urlopu bezpłatnego. Co do zasady pracodawca ma obowiązek wypłacić wynagrodzenie, jeżeli była Pani w gotowości do świadczenia pracy, a natrafiła Pani na przeszkody po stronie pracodawcy. Poniżej szczegóły dotyczące wynagrodzenia w czasie przestoju: https://kadry.infor.pl/wynagrodzenie/wynagrodzenie-zasadnicze/684237,Jakie-wynagrodzenie-otrzyma-pracownik-za-czas-przestoju.html