2020.03.30 godz. 17:07 Busko-Zdrój, Świętokrzyskie

Czy mogę skorzystać z art 210 kp

Wyjaśnienie sytuacji

Pracuję w PGE DYSTRYBUCJA na stanowisku kontroler poboru energii elektrycznej.Jest to praca w terenie gdzie polega ona na fizycznym odczycie liczników energii elektrycznej.Chodzę po wioskach i miejscowościach dokonując czynności służbowych.Chodząc mam kontakt z klientami u których są liczniki energii.Mamy wytyczne aby odczytywać liczniki tylko te które są na zewnątrz budynków nie możemy wchodzić do wewnątrz.Mam obawy bo nie wiem z kim się spotykam i kto jest chory bądz zakarzony covid -19 .Czy mogę skorzystać z art. 210 kp

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Jarosław Baraniak

Łódź, Łódzkie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Kwi 2020 11:27

Strach, musi być oparty na istniejącym i realnym zagrożeniu, którego poczucie oparte będzie na rozsądku. Wpływ na ocenę postawy pracownika mieć będzie również zakres podjętych działań zapobiegawczych przez pracodawcę. Szczególnie biorąc pod uwagę, że pracownikowi odmawiającemu wykonywania pracy w trybie art. 210 § 1 k.p. za okres powstrzymania się od pracy przysługuje wynagrodzenie. Samo poczucie strachu, oparte wyłącznie na subiektywnej ocenie pracownika, nie stanowi dostatecznego uzasadnienia żądania pracownika. Obawy pracownika powinny być obiektywne i uzasadnione.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)