2020.08.04 godz. 07:48 Nowogard, Zachodniopomorskie

Prawo do spadku w związku małżeńskim z intercyzą zawartą przed obecnym i trwającym małżeństwem.

Wyjaśnienie sytuacji

Proszę o podanie wykładni prawa spadkowego dla przedstawionej sytuacji. - Żona po rozwodzie + 2 dzieci z poprzedniego związku. - Ja po rozwodzie + 2 dzieci z poprzedniego związku. Żona i ja zawarliśmy intercyzę przed naszym ślubem. Proszę o podanie w procentach (%) jak będą dziedziczyły po mojej śmierci: - Żona - moje dzieci z pierwszego małżeństwa - dzieci moje żony z jej pierwszego małżeństwa Proszę o podanie w procentach (%) jak będą dziedziczyły po śmierci żony: - Ja - dzieci żony z jej pierwszego małżeństwa - moje dzieci z pierwszego małżeństwa

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Babiak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Sie 2020 10:36

Dzień dobry, intercyza nie ma żadnego wpływu na dziedziczenie po zmarłym małżonku. Dziedziczenie ustawowe wygląda dokładnie tak samo w przypadku wspólności, jak i rozdzielności majątkowej. Małżonek zawsze dziedziczy w pierwszej grupie spadkowej, tak samo, jak dzieci spadkodawcy. Przypadające im części majątku są równe z tym zastrzeżeniem, że część przypadająca małżonkowi nie może być niższa, niż 1/4 spadku. Po Pana śmierci żona i Pana dzieci będą dziedziczyć każdy po 1/3. W przypadku śmierci żony sytuacja będzie analogiczna. Jeżeli nie było przysposobienia dzieci to po Państwu dziedziczą
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)