2024.05.13 godz. 13:07 Szczecin, Zachodniopomorskie

Spadek, zachowek,

Wyjaśnienie sytuacji

Prawo do zachowku. Brat otrzymał mieszkanie w darowiznie, a informacje o reszcie majątku spadkowym trzyma w tajemnicy. Minęło ponad 6 lat od momentu, kiedy mieszkanie zostało przypisane na brata, które sprzedał 2 lata temu. Czy sprawa nie jest już przedawniona i czy istnieje możliwość odzyskania części majątku?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 13 Maj 2024 15:25

Pytanie kiedy miało miejsce otwarcie spadku? Zgodnie z art. 1007 § 2 Kodeksu cywilnego "Roszczenie przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanych od spadkodawcy [...] darowizny przedawnia się z upływem lat pięciu od otwarcia spadku." Jeżeli nie minęło 5 lat od otwarcia spadku, to można żądać zachowku. Z wyrazami szacunku.