2023.01.23 godz. 11:33 Ruda Śląska, Śląskie

Prawo pracy , czas pracy pracownicy z niepełnosprawnością o stopniu umiarkowanym.

Wyjaśnienie sytuacji

Proszę bardzo o odpowiedź na moje zapytanie Jestem osobą zatrudnioną w Zakładzie pracy i mam przyznaną niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym. Pracuję codziennie w godzinach od 7:00 do 14:00 czyli 7 godzin jak wynika z przepisów o niepełnosprawności. Czasami potrzebuje załatwić sprawę prywatną i wychodzę na 1 godz. przepustkę prywatną, którą potem odrabiam. Czy chcąc odrobić 1 godzinę przepustki w danym dniu mogę przyjść do pracy o godz. 6:00 tej i wyjść o godz. 13:tej ? Wiem że nie mogę pracować w nadgodzinach więc czy jeśli przyjdę do pracy 1 godz. wcześniej jest to praca w nadgodzinach?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Sty 2023 13:48

Zgodnie z art. 151 § 2(1) kodeksu pracy: Nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych czas odpracowania zwolnienia od pracy, udzielonego pracownikowi, na jego pisemny wniosek, w celu załatwienia spraw osobistych. Odpracowanie zwolnienia od pracy nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku. Zatem przyjście do pracy godzinę wcześniej nie będzie w tym wypadku traktowane jako nadgodziny w świetle art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 100).
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)