2024.02.28 godz. 14:45 Kalisz, Wielkopolskie

Prawo pracy - wypowiedzenie z pracy: przyczyna dyspozycyjność.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Otrzymałam od pracodawcy 3 miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony. U tego pracodawcy pracowałam od 08.01.2014. Pracodawca wypowiedział mi umowę z przyczyn dyspozycyjności (dłuższe L4 w ostatnim czasie). Jako podstawę prawną rozwiązania umowy podał Art. 30 par 1 pkt 2 i Art. 36 par 1 pkt 3 KP. Czy z tego tytułu wypowiedzenia należy mi się odprawa od pracodawcy? Bardzo proszę o odpowiedź. Dziękuję.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Lut 2024 19:23

Długotrwałe zwolnienie lekarskie może być powodem wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony. Odprawa przysługuje jedynie w przypadku, gdy rozwiązanie nastąpiło z winy lub z inicjatywy pracodawcy. W Pani przypadku należałoby przeanalizować zasadność złożonego wypowiedzenia o pracy i w razie zaistnienia przesłanek, zaskarżyć je do sądu z jednoczesnym wnioskiem o zapłatę odprawy.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)