2022.03.15 godz. 21:51 Koszalin, Zachodniopomorskie

Podważenie testamentu

Wyjaśnienie sytuacji

#prawospadkowe Dzień dobry, W toku postępowania spadkowego okazało się, że spadkodawca odwołał notarialnie wszystkie dotychczasowe testamenty i sporządził nowy, powołując do spadku całkiem inną osobę. Niedoszły spadkobierca X (testament przedostatni) jest pewny, że ostatnia wola zmarłego nie była wyrażona przez niego w sposób świadomy. X został wezwany na rozprawę o nabycie spadku jako uczestnik postępowania o nabycie spadku. Chciałby na sprawie nie zgodzić się z ostatnią wolą zmarłego podnosząc argument o tym, że osoba sporządzająca testament była w stanie wyłączającym świadome albo swobodne podjęcie decyzji i wyrażenie woli. X nie ma dowodów w postaci dokumentów, móglby wskazać świadków, którzy potwierdziliby, że spadkodawca był alkoholikiem, nie myślał już racjonalnie, nie potrafił załatwić żadnej sprawy, pieniędzmi zarządzał brat, który wybierał je z banku, sam do notariusza nie dotarł, bo miał problemy z chodzeniem i nawet nie wiedziałby gdzie pójść. Był pod wpływem i kontrolą brata, który mieszkał obok niego. Był całkowicie od niego zależny. Naciskał na niego, żeby zmienił testament, co w końcu uczynił- (brak świadków). Tylko nie przewidział skutków jakie one wywołają. Wiem, że nie myślał racjonalnie. Tylko jak to udowodnić? Może dokumentacja medyczna od lekarza rodzinnego i szpitala by coś pomogła, ale nie mam do tego dostępu. Jakie kolejne kroki i koszty należy podjąć w tej sprawie?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Mar 2022 15:14

Należy złożyć wniosek o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego sądowego.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)