2020.05.20 godz. 19:21 Gdańsk, Pomorskie

Wtargnięcie na teren prywatny

Wyjaśnienie sytuacji

Problem dotyczy notorycznie powtarzającego się wtargnięcia na teren prywatny. Posiadamy kilkanaście hektarów swojego terenu. Z uwagi na sporą ilość terenu nie jesteśmy w stanie wszystkiego ogrodzić, są to pola, las itp. Przy każdej drodze dojazdowej i nie tylko postawiliśmy znaki. Między innymi \\\" teren prywatny\\\" \\\"wjazd i wstep wzbroniony\\\" oraz \\\"brak przejścia\\\". Mimo wszystko notorycznie wjeżdżają samochody oraz porusza sie naszą drogą mnóstwo osób, piesze wycieczki i rowerowe - przy czym niszcząc i zaśmiecając. Co możemy w tym przypadku zrobic? Czy mimo braku ogrodzenia a posiadaniu tablic informacyjnych Ci ludzie mają prawo wchodzić na nasz teren? Chciałabym sie dowiedzieć jak to jest ze strony prawnej. Pozdrawiam serdecznie Smile

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Maj 2020 12:47

Nie mają prawa tam chodzić, skoro Państwo sobie tego nie życzą. Tyle że w praktyce poza fizycznym uniemożliwieniem korzystania z tych dróg dojazdowych ( zastawieniem czy rozkopaniem oczywiście już w obrębie Państwa nieruchomości) będzie trudno ograniczyć dostęp do nieruchomości. Art. 193 kk ( zakłócenie miru domowego) nie ma zastosowania, bo nieruchomość nie jest ogrodzona. Śmiecenie na cudzym gruncie polnym jest wykroczeniem (154 par 2 kodeksu wykroczeń, ale żeby ukarać za to sprawców, to trzeba mieć dowody na to, że konkretna osoba pozostawiła śmieci na Państwa nieruchomości