2022.12.15 godz. 15:56 Nidzica, Warmińsko-mazurskie

Problem finansowy przy rozliczaniu wynagrodzenia za pracę w ramach działalności gospodarczej

Wyjaśnienie sytuacji

Zawierając umowę agencyjną, znajdowała się informacja o wynagrodzeniu 50% brutto. W późniejszym okresie, ta prowizja była pomniejszana, w sposób słowny, nie było podpisywanych aneksów. Faktury wystawiałem tak jak dostałem informację, czyli np. 30%. Nie sprzeciwiałem się aby nie stracić pracy, jednak jak podkreślam, nie zostało to uregulowane żadnym aneksem. Czy obecnie, po zakończeniu współpracy z tym pracodawcą, jest możliwość wywalczenia prawidłowych należności? (50%?) W internecie znalazłem informację, że do każdej faktury można w ciągu 5 lat wystawić korektę, jeśli mamy wątpliwości.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Gru 2022 10:50

Dzień dobry, faktury powinny zostać wystawione w kwocie wynikającej z umowy. Korekta faktur z okresu 5 lat wstecz będzie wiązała się z korektą rozliczeń miesięcznych i rocznych a tym samym najpewniej dopłaty podatku do Urzędu Skarbowego. Pozdrawiam Agnieszka Wolnicka-Uranin tel. 607153023 email agnieszka@kancelaria-uranin.pl