2021.11.22 godz. 23:13 Nowy Tomyśl, Wielkopolskie

Problem - sprzedaż nieruchomości ze spadku

Wyjaśnienie sytuacji

Nabyłam prawo do spadku po tacie. W sumie 11 spadkobierców. Tylko ja zajęłam się porządkowaniem prawny nabytego spadku. Reszta czeka tylko na pieniądze ze sprzedaży, która miała być do końca roku sfinalizowana. Niespodziewanie zmarła jedna spadkobierczyni - przyrodnia siostra mojego taty. Dzień po pogrzebie jedyny spadkobierca po ciotce zjawił się u mnie żeby się dowiedzieć co odziedziczył. Zapewnił, że niezwłocznie przejmie spadek. Nagle przestał się odzywać przez co blokuje sprzedaż. Czy są jakieś narzędzia prawne do tego by nabył ten spadek przed upływem 6 miesięcy?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Lis 2021 11:12

Panie Mecenasie, ale nawet jeżeli złoży taki wniosek przed upływem 6 miesięcy to sąd zawiesi postępowanie do upływu 6 miesięcy do złożenia oświadczenia, chyba że spadkobiercy sami złożą to oświadczenie wcześniej ale nie ma możliwości przymuszenia do złożenia takiego oświadczenia przed upływem terminu.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)
Tak Nie

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Lis 2021 08:58

Dzień dobry! W opisanej sytuacji proponuję najpierw zająć się tematem ustalenia kręgu spadkobierców po zmarłej współwłaścicielce nieruchomości (przyrodniej siostrze Taty) - można spróbować złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po niej, jednak trzeba będzie tutaj wykazać interes prawny poprzez opisanie całej sytuacji i wskazanie, iż sprzedaż nieruchomości w całości możliwa jest dopiero po uregulowaniu sprawy spadkowej.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)