2022.01.24 godz. 11:09 Poznań-Nowe Miasto, Wielkopolskie

Problem z Bankiem PEKAO SA , zapis dotyczący przetwarzania danych w zakresie zobowiązania , które jak twierdzi bank nie zostało spłacone

Wyjaśnienie sytuacji

W 2001 roku zawałem umowę limitu w koncie w Powszechnym Banku Kredytowym , który podczas fuzji banków został przejęty przez Bank BPH a potem PEKAO SA , z tego co pamiętam wszystkie zobowiązania w Banku PBK zamknąłem zanim przejął go Bank BPH niestety po tylu latach nie posiadam dokumentacji , która by to potwierdzała . Przez cały ten czas nie miałem świadomości ,że w księgach banku zobowiązanie moje nadal widnieje nie zamknięte . W 2018 zorientowałem się w BIK,ze w sekcji zobowiązań zamkniętych widnieje kredyt o statusie umorzony . Bank w 07.21 przywrócił kredyt jako aktywny z opóźnieniem.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Mikołajczak

Poznań-Grunwald, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Sty 2022 08:38

Dzień dobry, w tej sytuacji musiałby się Pan zwrócić do PEKAO S.A. o zaprzestanie przetwarzania Pana danych w BIK (jeżeli ma Pan pewność, że zobowiązanie zostało spłacone). Trzeba jednocześnie mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach banki mają możliwość dalszego przetwarzania danych o zobowiązaniach w BIK (w przypadku, gdy należność kredytowana nie została spłacona w terminie, tj. nastąpiło opóźnienie w spłacie, a bank pouczył o możliwości dalszego przetwarzania). Pozdrawiam