2020.09.27 godz. 18:07 Cmolas, Podkarpackie

Problem z przepisaniem domu/działek w zwiazku z długiem jednego członka rodziny uprawnionego do dziedziczenia

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Mam dość skomplikowane pytanie dotyczace dziedziczenia, ale spróbuję przedstawić sprawę w jak najkrótszy sposób. Chodzi o dom oraz działki. Dom w połowie stoi na zmarłego dziadka, a w połowie na babcię, jeszcze żyjaca. Mieli oni 4 dzieci, dwoje z nich przeprowadziło się do pobliskich miast i tam mieszkaja z rodzinami. Obecnie w domu mieszka babcia, moi rodzice (mama-córka babci oraz tata), wujek-syn babci oraz ja. Chcieliśmy uregulować wszystko prawnie i przepisać dom na mnie. Jak wygladałaby tutaj sprawa przepisania majatku? Zapewne wszystkie dzieci babci musiałyby się zrzec majatku na mnie? Kuzyni również? Problem jest nastepujacy: wujek ok. 15 lat temu zostal wmieszany w przestępstwo polegajace na tym, że wział pożyczkę na swoje nazwisko na kwotę 1000zł dla koleżanki, która już nie żyje. Miała niby oddać... Nigdy nie spłacił długu wobec banku i odsetki bardzo urosły. Zdecydował zignorować sprawę w nadziei, że zostanie to wszystko umożone. Wujek to człowiek bez wykształcenia, nadużywajacy alkoholu i niszczacy psychicznie cała rodzine. Moje pytanie brzmi następujaco: Czy da się w jakiś sposób prawnie wszystko uregulować, aby nic mu się nie należało? tj. Prawo do części domu, ani do działek; w taki sposób aby przepisać dom na mnie, ale w efekcie abym nie odziedziczyła długu wujka? Dodam, że jest tu jeszcze kilka działek używanych obecnie pod uprawę, może jest szansa żeby jakoś ulokować część do spadku wujka właśnie w jednej z nich? Nie stać mnie na spłacanie jego długu i wcale nie mam takiej chęci, ani nikt z rodziny. Czy dałoby cokolwiek gdyby babcia wydziedziczyła syna i co wtedy stałoby się z długiem? Gdzie najlepiej zaczać cały proces? Z góry dziękuję za poradę.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Wrz 2020 10:43

A czy wobec wujka obecnie toczy się postępowanie egzekucyjne? Komornik prowadzi jakieś czynności? Kolejna kwestia, czy dom i działki to gospodarstwo rolne? A jeśli tak, to kiedy zmarł dziadek? Bo to jest istotne dla ustalenia kto to w ogóle mógł dziedziczyć, tj. czy na pewno wszyscy spadkobiercy ustawowi. Wujek, jak rozumiem, nie ma żony ani dzieci?