2022.11.14 godz. 14:14 Kraków, Małopolskie

Problem z rozliczeniem kaucji po wynajmie mieszkania

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Wynajmowałem mieszkanie przez 2 lata. Właściciel nie przedłużył że mną umowy beż podania przyczyny. Przy rozliczeniu kaucji naliczył kosmiczne opłaty za "uszkodzenia", twierdząc że mieszkanie zle wysprzatane że uszkodzony sztuczny kwiatek itd. Przykładowo policzył ponad 600zl za zaslony na których była jedna mała plamka na jednej z 3 zasłon.gdy poprosiłem o rachunki dostałem wiadomość zwrotną iż usługi były świadczone dorywczo i jeśli chce to zrobią to jeszcze raz przez firmę naliczając mi kolejne koszta. Co z tym zrobić i czy jest to legalne?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Lis 2022 09:51

Po zakończeniu umowy najmu jako Najemca jesteś zobowiązany zwrócić mieszkanie posprzątane, w stanie niepogorszonym z uwzględnieniem normalnego zużycia lokalu. Kluczowym jest tu fakt posiadania protokołu wydania lokalu w dniu zawarcia umowy i protokołu zwrotu lokalu z wykazaniem wszelkich uszkodzeń z uwzględnieniem normalnego zużycia.