2020.10.19 godz. 21:58 Wrocław, Dolnośląskie

Nie wywiązanie się z umowy

Wyjaśnienie sytuacji

Proszę mi doradzić czy moge coś uzyskać jeśli dana firma nie wywiązała się z umowy(która sama przygotowala). Chodzi o to że w pkt 1.2. W umowie jest napisane że jeśli nie wykonają usługi w ciągu 10 dni dni to płacą kare umowna w kwocie xxx(podana w umowie). Zajęło im to 28 dni, napisałam pismo ażeby zapłacili kare umowna i proponują inne rozwiązania sprawy, takie które mnie w ogóle nie interesuje. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Paź 2020 10:56

Dzień dobry, pozostaje zatem podtrzymać dotychczasowe stanowisko i wezwać drugą stronę umowy do zapłaty kary umownej. W przypadku braku zapłaty po wezwaniu można pozwać kontrahenta o zapłatę. Zakładam, że Pani już zapłaciła wynagrodzenie, więc nie ma już możliwości potrącenia kary umownej (co istotne w tym przypadku przed potrąceniem też należałoby najpierw wezwać do zapłaty kontrahenta, aby oba roszczenia były wymagalne - tj. zarówno wynagrodzenie, jak też kara umowna). Pozdrawiam!
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)