2023.12.30 godz. 23:31 Wrocław-Śródmieście, Dolnośląskie

Zachowek gdy jest testament

Wyjaśnienie sytuacji

Proszę o informację jak wyliczyć jaka cześć zachowku przypada synowi po zmarłych rodzicach (ojciec zmarł 10lat temu nie było żadnego dziedziczenia wówczas, matka zmarła w maju br. ) gdy w testamencie jest tylko wymieniony tylko wnuk. Zmarli rodzice mają troje dorosłych dzieci. Jaka cześć zachowku przypada na 1 dziecko w takiej sytuacji?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marcelina Mazurkiewicz

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Gru 2023 12:29

Dzień dobry, mówiąc najprościej, zachowek jest to połowa spadku, który przypadałby danej osobie, gdyby dziedziczenie odbywało się bez testamentu. Dla przykładu po mamie każde z jej dzieci otrzymałoby 1/3 spadku, więc zachowek będzie stanowił połowę z tej 1/3. Jeśli tata nie sporządził testamentu, to po nim mama dziedziczyła połowę spadku, a drugą połowę dzieci po 1/3. Po śmierci mamy, jej połowa spadku po tacie przypadnie dzieciom po 1/3.