2022.11.16 godz. 11:03 Nowy Sącz, Małopolskie

Brak zgody RODO na CV

Wyjaśnienie sytuacji

Proszę o informację, jeżeli kandydat aplikuje do firmy za pomocą formularza aplikacyjnego i tam w tym formularzu wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Ale nie ma dodatkowej zgody na swoim CV, to czy taka aplikacja jest nieprawidłowa? Musi być dodatkowo zapis rodo na CV aby rekruter mógł rozpatrzeć takie CV?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Szymon Goździk

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Lis 2022 22:19

Opisana aplikacja jest prawidłowa. RODO nie wymaga pisemnych zgód na przetwarzanie danych osobowych, wyrażenie zgody należy jednak udowodnić. Stąd wielu wdrażających RODO idzie na łatwiznę i stosuje zasadę pisemnej zgody na przetwarzanie danych osobowych w rekrutacji. Taka zgoda może zostać wyrażona w samym CV, mailu czy w formularzu zgłoszeniowym. Można jednak tak wdrożyć RODO, że samo przesłanie CV będzie traktowane jako zgoda przetwarzanie danych osobowych w aktualnie prowadzonej rekrutacji, co ułatwi proces. W tym celu należy jednak odpowiednio dostosować dokumentację RODO.

Zmodyfikowano dnia: 20 Lis 2022 23:40