2021.09.28 godz. 04:56 Rybnik, Śląskie

Proszę o pomoc czy ubiegać się o alimenty

Wyjaśnienie sytuacji

Nazywam się Mateusz jestem od paru miesięcy z dziewczyna która jest w ciąży niestety to nie jest moje dziecko mężczyzna z którym jest w ciąży gdy dowiedział się że będzie ojcem wyrzucił ja z domu i powiedział że dziecko nie jest jego mieszkamy aktualnie u mnie w Niemczech mam tu stałą pracę i mieszkanie zastanawiam się czy wnioskujac do sądu o ustalenie ojcostwa i podanie tamtego mężczyzny o alimenty jest tutaj wskazane obawiam się sytuacji kiedy on będzie chciał żeby dziecko zostało w Polsce i czy można go pozbyć praw rodzicielskich dodam że dziecko urodzi się w Niemczech

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Wrz 2021 12:38

Dzień dobry, docelowo ojciec dziecka z pewnością będzie mógł się ubiegać np. o kontakty z dzieckiem, jednak odnośnie pozostania dziecka przy ojcu jest to wysoce wątpliwe, ponieważ od narodzin dziecko będzie związane z matką, a dla pozbawienia władzy rodzicielskiej matki musiałyby wystąpić przesłanki takiej jak rażące zaniedbywanie obowiązków rodzicielskich przez matkę. Gdyby zaś ojciec dziecka został pozbawiony praw rodzicielskich, to nie eliminuje to obowiązku alimentacyjnego. Pozdrawiam, adw. Michał Filec