2023.05.04 godz. 16:04 Kołobrzeg, Zachodniopomorskie

Opieka nad dziedkiem po śmierci matki

Wyjaśnienie sytuacji

Proszę o poradę, kto przejmie opiekę prawną nad dzieckiem po śmierci matki? Dziecko ma 12 lat, jestem po rozwodzie od prawie 10 lat, ojciec dziecka nie utrzymuje z nami kontaktów praktycznie od samego początku, po narodzinach trwaliśmy chwilę w związku ale poszliśmy w swoje strony. Ojciec nie ma ograniczonych ani odebranych praw. Żyję w związku partnerskim od 9 lat. Kto przejmie opiekę nad dzieckiem po mojej śmierci? Chcę żeby dziecko zostało z moim partnerem, wychowujemy dziecko razem, partner traktuje je jak własne, dziecko traktuje go jak ojca, biologicznego nie zna.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Bartosz Butkiewicz

Szczecin, Zachodniopomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Maj 2023 17:48

Dzień dobry, kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, iż dziecko do pełnoletniości pozostaje pod władzą rodzicielską. Jeżeli jeden z rodziców nie żyje, władza rodzicielska przysługuje drugiemu z rodziców.