2022.01.03 godz. 16:23 Wrocław, Dolnośląskie

wyjaśnienie dziedziczenia wprost

Wyjaśnienie sytuacji

Proszę o potwierdzenie czy takie stanowisko banu jest zasadne: W związku z faktem, że przyjęcie przez Pana spadku nastąpiło wprost , a nie z dobrodziejstwem inwentarza, oznacza to że odpowiada Pan solidarnie do pełnej wysokości zobowiązań, jakie pozostawiła po sobie Zmarła. Przedmiotem działu natomiast mogą być tylko aktywa spadkowe, mówiąc inaczej ogół dodatnich składników majątku. Tym samym przedmiotem działu spadku nie są długi spadkowe. Z góry dziękuję

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Mikołajczak

Poznań-Grunwald, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Sty 2022 11:00

Dzień dobry, stanowisko banku jest poprawne. W przypadku nabycia spadku wprost, spadkobierca odpowiada za długi spadkowe w pełnej wysokości (bez żadnych ograniczeń). Do działu spadku odpowiada on za długi solidarnie z innymi spadkobiercami (tzn. każdy spadkobierca odpowiada za całość długu). Po dziale każdy spadkobierca będzie natomiast odpowiadał stosunkowo do wielkości nabytego udziału, tj. np. w 1/3. Spadkobiercy nie mogą podzielić się długami, a jedynie aktywami (np. domem, środkami na rachunku, itp.). Pozdrawiam
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)