2024.06.26 godz. 10:10 Katowice, Śląskie

wczasy pod gruszą

Wyjaśnienie sytuacji

proszę o udzielenie informacji w zakresie wypłacania środków dot. wczasów pod gruszą, które wg formularza w mojej firmie - jednostka sam. - jest zasadne tylko i wyłącznie jeśli pracownik zgłosi urlop 14 dni kalendarzowych. Wg orzecznictwa sądowego oraz aktualnych przepisów prawa wczasy pod gruszą nie są świadczeniem urlopowym, powinny być wypłacane wg kryterium socjalnego. Proszę oczywiście o informację zwrotną z podaniem podstawy prawnej w zakresie wymagań aby świadczenie było wypłacane w zależności od wzięcia łącznie min. 14 dni kalendarzowych.

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Anna Jedynak

Katowice, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Cze 2024 13:22

Ustawa nie precyzuje ani max wysokości wczasów pod gruszą. Pracodawca sam określa też dni urlopu. Ważne aby kryterium ,od którego jest naliczana wartość dofinansowania było kryterium socjalnym.