2021.10.14 godz. 21:45 Oświęcim, Małopolskie

Prowadzenie busa (przewóz osób) pod wpływem alkoholu (0,8promila).

Wyjaśnienie sytuacji

Mój tata pracujący w firmie przewozowej, kierował pod wpływem alkoholu. Wydmuchał 0,8 promila. Przewoził 11osob. W poniedziałek ma się zgłosić do prokuratury. Wiadomo że zabiorą mu prawo jazdy, będzie też kara finansowa. Grozi też do 3 lat pozbawienia wolności. Na jakim etapie należy wziąć adwokata z urzędu? Czy już na poniedziałek by się przydał czy dopiero w sądzie? Co zrobić żeby nie szedł do więzienia? Tata ma 62lata. Mama nie pracuje

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Artur Ślemp

Rzeszów, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Paź 2021 11:03

O przyznaniu adwokata z urzędu należy wystąpić ze stosownym wnioskiem. Jednakże nie jest to oczywistość i prawo takie przysługuje co do zasady najuboższym, osobom nieletnim, niepełnosprawnym lub mających ograniczoną poczytalność. Pani tata jak sama Pani wskazała pracuje, wobec czego szanse na adwokata z urzędu są minimalne. W każdym razie im wcześniej adwokat wstępuje do sprawy tym lepiej dla osoby reprezentowanej.