2019.10.05 godz. 11:24 Lublin, Lubelskie

Prowadzenie pojazdu w soczewkach gdy w prawie jazdy wpisano 01.01 tzn. prowadzić w okularach

Wyjaśnienie sytuacji

Zatrzymał mnie policjant ponieważ według niego poruszałam się z prędkością 72 km/godz w terenie zabudowanym. Po podaniu moich dokumentów temu policjantowi zostałam zapytana dlaczego nie mam okularów na nosie? Odpowiedziałam, że mam soczewki na oczach.On stwierdził, że nie posiadam dokumentu uprawniającego do jazdy w soczewkach i zaczął nakładać na mnie karę.( W tym czasie założyłam okulary słoneczne, ale to było nie do przyjęcia przez policjanta). Zostałam ukarana mandatem za nie posiadanie stosownego prawa jazdy upoważniającego mnie do prowadzenia pojazdu w soczewkach, oraz za przekroczenie

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Fundowicz

Reda, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Paź 2019 15:43

Witam, Niestety prowadzenie samochodu w soczewkach kontaktowych jest możliwe jedynie, gdy posiada się odpowiedni zapis w prawie jazdy. W polu nr 12 dokumentu musi znaleźć się kod 01.02 lub 01.06. Zatem osoby, które mają adnotację z kodem 01.01 są zobligowane kierować pojazdem wyłącznie w okularach, a za jazdę w soczewkach policja nałoży na nich mandat. Dlatego też wobec tego, że nie posiada Pani w prawie jazdy stosownego zapisu, powinna Pani prowadzić samochód w okularach a za prowadzenie w soczewkach będzie Pani karana mandatem karnym. Zapraszam do kontaktu Adwokat Marta Fundowicz