2023.11.23 godz. 17:28 Katowice, Śląskie

Świadek w sprawie spadkowej

Wyjaśnienie sytuacji

Prowadzona jest sprawa spadkowa, podważona została ważność testamentu. Uważam (i wiem), że podano go do podpisania osobie nieświadomej tego co robi - 78-letniej kobiecie z demencją, w obecności notariusza. Powołano na świadka notariusza, by zaświadczył jej "doskonały" stan umysłowy. Obowiązkiem not. jest sprawdzenie stanu psychicznego testora. Gdyby poświadczył, że testor nie był świadom tego co robi - świadczyłby przeciwko sobie i konsekwencje. Czy no. może zostać powołany na świadka we własnej sprawie? Jeżeli zostałby powołany, jakie pytania mu zadać, by udowodnić jego bezprawne działnie?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Lis 2023 21:14

Kto miałby być powołany we własnej sprawie? Z opisu wynika, że notariusz został już powołany na świadka, zatem o kogo chodzi?
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)